Poziv inicijativnog odbora i Opštine Žabalj - Spasavanje simbola Žablja

Ulica Nikole Tesle, broj 45
Telefon:  381 21 831 035, lok.29
Faks : 381 21 831 094

INICIJATIVNI ODBOR GRUPE GRAĐANA ZA OČUVANJE JEDINSTVENOG KULTURNO-ISTORIJSKOG CENTRA ŽABLJA  SA SEDIŠTEM U NOVOM SADU

Poštovani,

Obraćamo Vam se  molbom da poklonite pažnju inicijativi grupe građana iz Novog Sada, inspirisanoj iskrenom željom za očuvanjem i zaštitom jedinstvenog kulturno-istorijskog centra Žablja, kojoj se priključuju organi lokalne samouprave Opštine Žabalj, kao i svi meštani .
Osnovno obeležje centra Žablja daju dve crkve, katolička i pravoslavna. Obe crkve su podignute pre više od sto godina, i svojim ravnopravnim statusom, na jednoj i drugoj strani glavne ulice čine jedinstvenu i retko viđenu celinu.

Ove dve crkve sa identičnim usmerenjem oltara i ikonostasa, simbolišu i šalju poruku potrebe  međusobnog poštovanja i negovanja zajedništva među žiteljima Žablja, i pored svih  teških ratnih razaranja u prošlosti, koja nisu štedela ni ljudske živote, ni verske objekte.
Žabaljski arhitektonsko - verski ansambl je odoleo svim mukama prošlosti, sačuvan je, ali njegova celovitost i opstanak su danas  opasno ugroženi.
Krovna konstrukcija katoličke crkve je u poodmakloj fazi urušenosti, tako da se i svete mise održavaju u jednoj sporednoj prostoriji. Nedavno je i preteće nagnuti krst na tornju crkve ispravljen, uz angažman specijalnih stručnjaka, angažovanih od strane lokalne samouprave. Opština Žabalj, u okviru svojih nadležnosti i materijalnih mogućnosti istrajno traži načine da se proces krovne degradacije zaustavi i nađe trajno rešenje.

Sa poštovanjem bismo prihvatili  svaku pomoć, ideju ili predlog za moguće rešenje hitne sanacije krova katoličke crkve.

Naglasićemo da  akciju  spašavanja od totalnog urušavanja krova i crkve vidimo i kao nastavak procesa jačanja  duha pomirenja, čiji temelji su postavljeni i demonstrirani 2013. godine, postavljanjem spomenika  i uređenjem muzeja u Čurugu, posvećenim žrtvama u II svetskom ratu.
Realizacija ovakvih akcija više od reči govori o privrženosti multietničkom zajedništvu ove sredine i evropskom opredeljenju cele zemlje.

U tom smislu verujemo da bi učešće predstavnika vaše institucije bitno doprinelo realizaciji naše osnovne namere, na skupu  koji ćemo upriličiti dana 21. oktobra 2014. godine, sa početkom u 11.00 časova, u velikoj sali Opštine Žabalj ( Nikole Tesle 45, prvi sprat ).
Za potvrdu svog dolaska molimo kontaktirajte  kabinet Predsednika opštine Žabalj ( telefon: 021 831 035 lok. 29, e- mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.), zaključno sa 16. oktobrom 2014. godine.

Čedomir Božić
Predsednik  opštine Žabalj