Svetski dan bubrega 10 mart Svetski dan bubrega 10 mart
Ovaj datum se obelezava u cilju podizanja svesti o vazosti  bubrega, organa koji ima kljucnu ulogu u odrzavanju zivota i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega ceste, opasne ali i izlecive.Slogan ovogodisnje kampanje je " Bolest bubrega kod dece - sprecimo na vreme". Sira javnost mora biti upoznata da bolesti bubrega uticu na milione ljudi sirom sveta ukljucujuci i decu koja mogu biti u riziku od bolesti bubrega u ranom detinjstvu.
Glavna funkcija bubrega je izlucivanje toksicnih produkata metabolizma i viska tecnosti iz organizma.
Bolesti bubrega cine veliku grupu oboljenja razlicitih uzroka, toka ,klinicke slike i prognoze. Ova oboljenja najcesce su izazvana infekcijama,metabolickim poremecajima, toksinima i drugim uzrocima a manifestuju se kao upale bubrega i akutna odnosno hronicna smanjena funkcija bubrega.
Pridrzavajte se sledecih saveta da biste izbegli pojavu oboljenja bubrega:
- redovno kontrolisite secer u krvi i krvni pritisak
- budite fiicki aktivni
- pravilno se hranite, uzimajte dovoljnu kolicinu vode i odrzavajte normalnu telesnu tezinu
- proverite da li ste malokrvni
- ukoliko cesto mokrite pri tom je mokrenje bolno i otezano,
- ako u mokraci imate bakterija,leukocita,krvi ili
- ako osecate povremeno tup ili ostar bol u predelu bubrega , sve su Vam to znaci da biste trebali da se javite Vasem izabranom lekaru koji ce Vas vec uputiti na dalja ispitivanja i lecenje.

Dušica Katanić
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
Ocenite ovaj članak
(0 glasova)
Žabalj Opština Portal

Opština Žabalj na dlanu.

Imate pravo da znate.

ŽABALJ

Go to top